בואו נדבר על זה רגע, "השפה" של הבנק

רו"ח דידי קינן      28/5/2018

במהלך השנים האחרונות אני פוגש עשרות, אולי מאות בעלי עסקים, מנכ"לים ובעלי חברות אשר מביעים לא אחת, חרדות, חששות, היסוסים ולעתים פחד של ממש מפקידי הבנק, ממנהל הסניף ומהתקרבות לא רצונית, לא עצמונית ולא נדרשת לאזור הבנק שלהם, לעתים מדובר ביותר מחשבון בנק אחד, ולעתים מדובר בקטסטרופה של ממש כשהחברה מחזיקה תחת ידיה מספר רב של חשבונות בנק, אז מדובר בבעיה של ממש, הבעלים נדרשים לגשת אל הבנק , לשוחח עם ערב רב של פקידים המעמיסים אותם במושגים מקצועיים ומתישים אותם במונחים כלכליים מגוונים עד כדי ייאוש.

 "זו לא השפה שלי" אמר לי בעליה של יבואנית ציוד כבד, "אני לא ממש מבין על מה הוא מדבר" תאר בפניי מנכ"ל חברה לייצור מוצרי צריכה, ולאחרונה אף הפריז ופרש בפניי  מנהל הכספים של חברה אחרת ש"הוא מעדיף לא להגיע לשם".

ניהול החברה המודרנית כרוך במקצועיות ומיומנות ניהול של חוב, עונתיות המכירות והצמיחה בהוצאות הקבועות מדי חודש, אינם מאפשרים ניהול תקין של החברה ו/או העסק ללא מערבותם של הכלים הפיננסיים הכרוכים בפנייה אל הבנק, שיחות עם הבנקאי וקבלת ייעוץ מקצועי מדויק המתאים לצורכי העסק.

היום , אני יכול לקבוע בוודאות, על סמך ניסיון רב שנים שהבנק הוא "החבר הכי טוב שלך" ובלית ברירה הפך להיות "השותף" המקצועי המאפשר את מחזור החיים של העסק על פני השנה ולעתים אף בתוך ימים מסוימים בתוך החודש ביצירת האפשרויות ובפריסת הכלים הפיננסיים השונים.

בשנה האחרונה ביקרנו בעשרות סניפי בנק והתוודענו לצרכי האובליגו של מגוון רחב של חברות, אין פתרון אחד לכולם, אין שפה אחידה ולעתים השונות היא כל כך גדולה עד כדי כך ש-2 חברות באותו הענף באותו האזור עם מחזורים דומים, ומבנה מאזני כמעט זהה מקבלים יחס שונה ומתאימים להם כלים פיננסיים שונים המתאימים כל אחד לצרכיו.

אז מה עושים עכשיו ?

אין סיבה לעצור את החיים המקצועיים וללמוד את "השפה" של הבנק, בכל יום, בכל שעה שבעל העסק אינו עסוק בניהול עסקיו הוא מפספס! 

הוא צריך להתמקד בניוהל המכירות, השיווק, התפעול, כח האדם , הלוגיסטיקה וההפצה, הוא צריל לנהל, לנהל , לנהל, ולאפשר לאנשי הכספים, מתוך החברה או מחוצה לה לספק לו את השרותים הנדרשים לטובת ניהול תקין של העסק.

לעתים מדובר בהלוואות קצרות טווח המאפשרות המשך תשלומים קבועים עד להגעת מחזורי מכירות עונתיים (כגון ירידה בהיקף המכירות בחודשי החורף וגידול בחודשי, הקיץ כאשר לכל אורך הדרך החברה מעסיקה את אותה כמות של עובדים ונושאת בכל ההוצאות הקבועות באופן שווה חודש בחודשו).

ניהול האובליגו

"אובליגו", "אובליגו" הפציר בי הבן שלי בוקר אחד, מחקה אותי לאחר ששוחחתי עם מנהל הסניף בחשבון הבנק של אחד מלקוחותיי, מהו בעצם אובליגו???

אובליגו - הוא מונח כלכלי אשר פירושו התחייבות. בסניפי הבנקים השונים המוכרים לנו כבעלי עסקים, עושים שימוש במונח זה על מנת לתאר את סה"כ ההתחייבויות של החברה/העסק מול הבנק לדוגמא: מסגרת אשראי, הלוואות לטווח קצר, מסגרת עסקאות פורוורד, הלוואות לטוווח ארוך, הלוואות בכרטיסי אשראי, מסגרות כרטיסי אשראי, הלוואות מיוחדות, ערבויות ושעבודים. מצב האובליגו של העסק מעיד על סך ההתחייבויות שלו ועתיד להתבטא גם במאזן , המהווה חלק מהדוחות הכספיים של החברה.

את האובליגו צריך לנהל בתבונה .

ראשית כל, יש לוודא שכל רכיב מרכיבי האובליגו אכן מתאים לחברה ולא נלקח על מנת לכסות הוצאות שוטפות ללא תכנון מוקדם, 

שנית, חשוב מאוד לנהל את כלל הרכיבים בסנכרון כולל, להביא לידי ביטוי את פריסת התשלומים לכיסוי החובות, ולעשות שימוש בתחזית תזרים מזומנים המהווה פועל יוצא לשימוש באובליגו ורכיביו, למשל פריסת החזרי הלוואה לטווח ארוך.

שלישית, כל רכיב נושא בעלויות, עמלות, ריביות אשר מהוות את התשלום לבנק על כך שהוא מאפשר לנו לעשות שימוש ב"כסף" שלו על מנת שנוכל להתנהל בתוך החברה שלנו, ולכן יש לנהל את הרכיבים השונים בתבונה, למדוד את תקופות השימוש ולצמצמם עד כמה שניתן את השימוש בכלים יקרים.

בשורה התחתונה

אם אתם חוששים מסניף הבנק, אם השפה אינה ברורה לכם, אף פעם לא מאוחר ללמוד, חשוב ורצוי להבין את השפה הזו כי היא מהווה בסיס איתן לפעילות העסקית מחד ומאפשרת ניהול נבון ונכון של תזרים מזומנים מאידך, מן הצד השני עסקו בניהול העסק ואפשרו לאנשי הכספים לנהל את השיחה מול מנהלי הבנק ובעלי העניין השונים, תנו להם לסייע לכם להקים תמהיל נבון ונכון של השימוש בכלים הבנקאיים.

ובקיצור, אם אתם לא מבינים את השפה של הבנק, קחו מתורגמן ...


פוסטים נבחרים
רשומות קודמות
מעוניינים לקבל טיפים, פוסטים וכלים מעשיים לניהול החברה והעסק ? הירשמו כאן