דיפרנציאציה וספציאליזציה בעסק שלכם

רו"ח דידי קינן 08.03.2016

בעליה של מסעדה מצליחה שאל אותי חזור ושאול, מדוע בחברות הגדולות יש כל כך הרבה אנשי מטה, מחלקות גדולות המונות לעתים עשרות ומאות בעלי מקצוע, התשובה היא דיפרנציאציה וספציאליזציה, כל חברה וכל עסק ראוי שיטמיע את תפיסת העולם הזו וייצר ערך כלכלי מייד, בשורה התחתונה יותר כסף.

באותה המסעדה התבצעה הפרדה בין תחומי הפעילות בעסק (דיפרנציאציה) והעמקת יכולות הניהול על ידי התמחות לאורך ולרוחב בחברות ועסקים (ספציאליזציה) ובכך ייצרנו עבורו ערך כלכלי בר קיימא בטווח הקצר ואף חשוב מכך, בטווח הארוך, גם הוא הגיע למסקנה שאין דרך אחרת לנהל את העסק שלו !

מנהלי חברות ובעלי עסקים מבצעים מספר רחב מאוד של פעולות מדי יום, הם נדרשים לניהול כל תחומי העסק, החל מניהול מצבת כח האדם, המשך בניהול התפעול והייצור וכלה בניהול הפיננסים, השיווק והמכירה.

במרבית החברות הבינוניות ובעסקים הקטנים מי שמנהל את כל האופרציה הוא גם זה שעוסק בכל אחד מהתחומים הללו, אין מקום ואין תקציב למנהלי כספים, למחלקות שיווק ולאנשי מכירות , בדרך כלל מחזיקים משרד מצומצם ומנהל/ת חשבונות שמטפלים בכל הנושאים הפיננסיים, בחלק גדול מהעסקים הקטנים גם התחום הפיננסי מנוהל "בחוץ" על ידי רואה החשבון או על ידי משרדים המעניקים שרותים מהסוג הזה.

בשל כך, נוצר מצב בעייתי אשר לעתים עלול להשפיע על העסק בצורה משמעותית, בואו ניקח לדוגמא את אחד מהלקוחות שלנו אשר מנהל את המסעדה שלו. אין ספק שמדובר באיש מקצוע מהמעלה הראשונה אשר שולט בכל תהליך הייצור של המנות המוגשות אצלו במסעדה, החל מרכיב הראשון וכלה בצורת ההגשה ובתמחור המוצרים, אך מי אחראי על השיווק של העסק ,

במסגרת הסריקה הראשונית שביצענו אצלו בעסק, עלה שמספר תחומים בהם הוא אמור להיות בקיא ולשלוט לפחות באותה המידה כפי שהוא שולט במרכיבי המנות אינם מטופלים בצורה מספקת ולעתים אינם מטופלים כלל.

בהיעדר איש מכירות ושיווק, אשר כל התמחותו היא לייצר הכנסות ולהרחיב את מעגל הלקוחות ובהיעדר איש כספים אשר אמון על תזרים המזומנים של העסק וניהול ההוצאות לא ניתן לנהל נכון את העסק, הסטטיסטיקה הרשמית מדברת על סגירתם של מרבית העסקים הקטנים בישראל תוך שלוש שנים, במרבית המקרים בשל חוסר היכולת לנהל את כל תחומי העסק ובשל העובדה שבעלי העסק בדרך כלל מומחה לתחום כזה או אחר ומזניח את שאר התחומים ללא ניהול יעיל וכלכלי.

דיפרנציאציה

המבנה המקובל בחברות הגדולות בארץ ובעולם מחלק את תחומי הניהול למגוון רחב של תחומים על ידי ביצוע דיפרנציאציה - חלוקה לרבדים השונים בחברה שאותם חייבים לנהל בצורה שונה, על ידי אנשי מקצוע שונים ומומחים בתחומם.

נחזור למסעדה המדוברת ונבחן אילו תחומים חשוב שבעל העסק הזה ינהל ברמה היומיומית:

ניהול הייצור

ניהול הכספים

ניהול המכירה

ניהול השיווק

ניהול הגבייה

ניהול ההתחשבנות

ניהול הפיתוח העסקי

אין ספק שבמסעדה הזו אין מקום להכניס למצבת כח אדם מנהל לכל תחום, אבל הבנתו של בעל העסק/החברה שאין גם מקום להתייחס אל העסק כיחידה אחת ללא הפרדה בין התחומים השונים ולהקדיש את הזמן הניהולי בנפרד לכל אחד מהם היא קריטית ומייצרת שינוי דרמטי ביכולת ההתפחות שלו וביכולתו להתקיים לאורך שנים.

ספציאליזציה

אחרי שנחתה התובנה הזו, ולאחר מיפוי כל הפעולות המתבצעות בעסק מדי יום, אפשר היה לתכנן יחד עם בעל המסעדה את הטיפול שלו בכל אחד מהתחומים ולבחון באילו מקומות הוא יכול לייצר ספציאליזציה - מומחיות והבנה עמוקה של התחום , או שמא עליו לפנות לבעל מקצוע אשר יסייע לו לנהל את אותו התחום אם דרך למידה הדרגתית או על ידי רכישת שירותים חיצוניים,

במקרה הנדון, הגענו למסקנה שיכולותיו של בעל העסק ברמה התפעולית הן גבוהות במיוחד ובכל הקשרו לניהול הייצור והתפעול יש מומחיות רבה המאפשרת לו לקיים את העסק,

במקביל נבחנו יכולותיו השיווקיות והמכירתיות ושם נמצאה שהכישורים קיימים אך לא נעשה בהם כמעט שימוש , ועל כן הוכנה תכנית פעולה יומיומית אשר מרחיבה את מעגל השיווק והמכירה בזמנו הפנוי (כל מי שמנהל את העסק שלו בעצמו יודע שיש לו זמן פנוי אם רק ינהל את העסק נכון), במסגרת זו הוא "יצא אל השטח" גייס עוד לקוחות והרחיב את מעגל המכירה.

בכל הקשור לניהול הפיננסי של העסק נמצא שבעל העסק אינו מסוגל לבצע את הפעולות הפשוטות של ניהול תזרים המזומנים, ניהול נכון של תהליך ההתחשבנות ולבצע גבייה מסודרת מלקוחות מוסדיים. במסגרת זו נעשה שימוש בשירותי חוץ, עצם ההבנה שתחום זה הוא חלק בלתי נפרד מיכולתו לשרוד כלכלית ולהתפתח עסקית הביאו אותו ואותנו לביצוע פעולות ממוקדות לניהול שוטף של תהליכים אלו שהתנהלו קודם לכן ולא נוהל בצורה יעילה, מה שייצר כל העת מצוקות תזרימיות ואי מימוש הפוטנציאל.

וראו זה פלא, לאחר מספר חודשים, בעל העסק החזיק בתכנית פעולה ברורה וממוקדת בכל אחד מהתחומים בנדון, ומנהל את היום שלו על פי לוח זמנים מסודר ומחולק לשיווק העסק, לתפעולו ולניהול הכספים שלו.

והכל על בסיס ניתוח הנתונים שלו, מדי יום הלכה למעשה ולא על בסיס תחושות או התנהלות שהייתה מובילה אותו לסגור את העסק בתחום הסטטיסטיקה.

#חינוךפיננסיייעוץפיננסילחברותתוכניתעסקיתלמ

פוסטים נבחרים
רשומות קודמות
מעוניינים לקבל טיפים, פוסטים וכלים מעשיים לניהול החברה והעסק ? הירשמו כאן