כל דבר שקורה בעסק שלך הופך לנתונים אשר שווים זהב

רו"ח דידי קינן 25.10.2015

באיזה רזולוציה אתה מנהל את הרווח/הפסד של העסק שלך?

החברות הגדולות בישראל מחזיקות מערכות מידע מתקדמות, חוד החנית של עולם הטכנולוגיה, המאפשרות להן להבין את הביצועים העסקיים שלהם, ברמה הנמוכה ביותר, בחברות המייצרות מוצרי צריכה למשל והמגיעות אל כל הצרכנים בפריסה ארצית, יש את היכולת לקבל דוחות יומיים ותקופתיים ברמת מק"ט נקודת מכירה, המודל הוא פשוט, מקימים "מודל העמסות" המעמיס על כל מק"ט נקודת מכירה ע"פ המשקל של אותה מכירה את כלל העלויות של החברה. לכל עלות ישנה התייחסות שונה בהתאם לאופי העלות והקשר שלה לייצור המוצרים, להנעתם מהמפעל לנקודות המכירה ומאמצי המכירה והשיווק המושקעים בה, לעתים התמונה המתקבלת כאשר יורדים לרזולוציה נמוכה יותר מאפשרת להבין טוב יותר את הפעילות העסקית, לזהות מוצרים/שרותים מפסידים ולאתר נקודות כשל בתהליכים השונים.

בכל עסק היום, גם אם הוא עסק קטן, יש מאגר מידע, הקופה המודרנית אוגרת את כל המידע אודות הפעילות העסקית, ומערכות המידע התפעוליות הבסיסיות מאפשרות להבין את העסק ברזולוציה הנמוכה ביותר.

המידע הזה הוא נכס, נכס משמעותי שכל עסק יכול וצריך לעשות בו שימוש על מנת לנהל את העסק ברזולוציה הנמוכה ביותר , האפשרית כמובן.

אמחיש בדוגמא קצרה :

מנכ"ל חברת הסעות מקבל מדי חודש ממנהלת החשבונות שלו דיווח כללי אודות הרווח/הפסד בכל חודש. כך יכול המנכ"ל לחוש את הפעילות, להבין את קצב תזרים המזומנים ולנהל טוב יותר את תהליכי הגבייה והתשלומים לספקים, ולהבין את התוצאה הסופית של פעילותו במהלך החודש. בבעלותה של חברת ההסעות כ-30 כלי רכב המוצמדים ל-30 נהגים המבצעים ת מגוון ההסעות שהחברה מספקת לכ-30 לקוחותיה. כל נהג מקבל את סידור הנסיעה שלו ויוצא לדרך, מדווח לסדרן במשרד על הגעה אל הלקוח, תקלות בדרך ושינויים בסידור. כל המידע הזה מצטבר במערכת המידע שמחזיקה חברת ההסעות, לא מדובר במערכות המידע התאגידיות המאפשרות ירידה לפרטים וניהול מודלים מורכבים אלא במערכת פשוטה המסייעת לסדרן הלכה למעשה לנהל את הסידור.

בסופו של כל יום כל המידע המצטבר באותה מערכת נשאר במערכת, מדי חודש מגיעים הנהגים אל מנהלת החשבונות וחשבת השכר על מנת שיפרטו בפניהם את רשימת ההסעות שביצעו והשכר בהתאם.

אך האם יכול מנכ"ל חברת ההסעות לקבל את נתוני הרווח/הפסד שלו ברמת נהג ? ברמת רכב? הרי בעסקים מהסוג הזה העלויות ממוקדות, לכל רכב יש הוצאות דלק, הוצאות תחזוקה וכל נהג המועסק בחברה מקבל שכר, כך שניתן בעצם לייחס לכל נהג את העלויות הישירות שלו ולהעמיס עליו את העלויות העקיפות של כלל העסק, שכר המנכ"ל למשל או חשבון החשמל של המבנה בו מתנהלת החברה.

חברות בינוניות בכלל ועסקים קטנים בפרט אינם מייחסים כל חשיבות למידע האדיר הזה שנאסף ומאפשר להן להבין טוב יותר וברזולוציה עמוקה יותר את התוצאות העסקיות. המידע התפעולי נשאר תפעולי ואינו משמ לניתוח ובסיס לקבלת החלטות עסקיות חשובות. האם ישנם "נהגים מפסידים" ואולי שיטת החלפת הרכבים אינם מסייעת להגדיל רווחים אלא רק את מחזור המכירות.

רק אם ינהל מנכ"ל החברה את הנתונים שלו ברזולוציה עמוקה יותר הוא יגיע לתובנות עסקיות פשוטות וחשובות בניהול העסק שלו עצמו.

כל עסק, וזה ממש לא משנה מה מחזור המכירות שלו צריך להבין את הרזולוציה הנמוכה ביותר של פעילותו, כך יוכל הוא למצוא את המקומות בהם העסק נכשל ולמצות את הפוטנציאל במקומות בהם הוא מצליח.


פוסטים נבחרים
רשומות קודמות
מעוניינים לקבל טיפים, פוסטים וכלים מעשיים לניהול החברה והעסק ? הירשמו כאן