קבלת החלטות על בסיס נתונים

רו"ח דידי קינן 10.09.2015

או מה זה בעצם DDD?

לפני מספר שנים, בשעת ערב מאוחרת, עת הלכה זוגתי שתחיה, לישון, מצאתי את עצמי מרותק למאמר שפרסמה חברת המחקר מקינזי ואשר עסק בקשר בין העצמה הכלכלית של החברות הגדולות בעולם ובין ההשקעה שלהן בקבלת החלטות עסקיות וכלכליות על בסיס הנתונים המצטברים במאגרי המידע העצומים שהצטברו בחברות בהם הם מכהנים.

המאמר מעלה שאלה אחת מטלטלת וקריטית לגבי התפתחותו של המנהל בחברה המסחרית המודרנית, שאלה שכל מנכ״ל, בעלים, חבר הנהלה בכיר וכל מנהל בדרגי הביניים בחברות, כולם צריכים לשאול את עצמם את אותה השאלה המאפיינת כל כך את העידן בו אנו חיים : האם אנחנו מקבלים החלטות כלכליות ועסקיות על בסיס נתונים ? בתחילה נראתה השאלה הזו פשוטה וסתמית, לא הבנתי על מה הרעש הגדול, אך עם המשך הקריאה של המאמר הזה ועוד חמישה מאמרים נוספים (חלקם כילו לחלוטין את שעות השינה שלי באותו הלילה) העמקתי את הבנתי

והתווספו שאלות נוספות המחדדות את המסר העצום הזה: האם אנחנו מבינים את העצמה האדירה היושבת במאגרי הנתונים שלנו בכל תחום ובכל רובד ? האם אנו מכירים בנתונים הללו כנכסים, כנכסים שניתן להפכם לנכסים מניבים הלכה למעשה ? ואף חשוב מכך, האם אנו מבינים שבכל פעם שאיננו מנתחים נכון את הנתונים שלנו אנו בעצם מפספסים ערך עצום שהיה יכול לשמש אותנו בתהליכי קבלת ההחלטות בחברה המסחרית המודרנית. לעתים שימוש בנתונים הללו הוא קריטי, וניתן לספק דוגמאות מתחומים רבים בפעילות העסקית, החל מהפער בין הסכמי האשראי עם לקוחות וזמני התשלום בפעול, המשך בקיומם של מבצעים חוזרים ונשנים וביצוע אותן טעויות על המדף ובאשר להחזרות המוצר בהשקה, וכלה בתקציב השנתי שבדרך כלל מוכן בכל חברה כבר בנובמבר אבא בפברואר מאבד את משמעותו בשל הדינמיקה וקצב השינניים בסביבה העסקית.

תפיסת העולם הכלכלית, העסקית המחייבת אותנו לבסס את תהליכי קבלת ההחלטות שלנו על הנתונים שלנו עונה לשם: DDD (ר"ת data driven decision), שפת ה DDD מדוברת בכל מכשיר סלולרי ובכל רשת חברתית, ניתן להעיז ולומר שהמגזר הפרטי "עקף" את המגזר העסקי ביכולתו לנתח את ביצועיו ולעשות שימוש בנתוניו דרך הסמארטפונים אשר שטפו אותנו במהלך השנים האחרונות. היכולת שלנו לאגור כמות אינסופית של מידע בזמן קצר, ברוזלוציה נמוכה במיוחד והצורך הבלתי פוסק שלנו בתיעוד מעביר את כולנו מעולם של "השערות" לעולם של ידיעה, רק אם נשכיל לבסס את ביצוענו, את תהליכי קבלת ההחלטות שלנו ואת התבונה העסקית שלנו על הנתונים החשובים כל כך.

בראש סולם ה- DDD "יושב" שוק ההון. כל החלטה עסקית, כלכלית או אסטרטגית שמקבלים היום הברוקר, סוחר ניירות הערך ומנהל ההשקעות מבוססת על על אלגוריתמים מתוחכמים שנבנו על ידי טובי המוחות בעולם ומייצרים ערך מתוך ה"שכל" שנצבר במהלך המסחר בעבר הרחוק, הקרוב ואפילו היום בבוקר לצד המומחיות שצברו בעלי התפקידים במסגרת השכלתם האקדמית וניסיונם המקצועי, בכל מקרה אף אחד מהם לא יוותר על השימוש בנתונים ושילובם בתהליך קבלת ההחלטות שלו. בשוק ההון מתנהלת חשיבת DDD קלאסית, שורשית שתלך ותתעצם עם השנים ותהפוך השערות לידע ככל שיחלוף הזמן, מומחים בתחום הבינה המלאכותית סבורים שלא רחוק היום שמערכות המידע המתוחכמות יחליפו כליל את התפקידים הללו. בתחתית הסולם "יושב" השוק (מפעם לפעם אני משתעשע בחקירת ה DDD של הרוכלים בשוק מחנה יהודה בירושלים), בשוק המסחר מתנהל בזמן אמת, אך ההחלטות העסקיות והכלכליות אינן מבוססות נתונים שנאספו אתמול, לפני שבוע ולפני שלוש שנים. אין ספק שאם תתחקר את מוכר העגבניות לגבי התבונה העסקית שלו תמצא שלל רב, מדובר הרי בסוחרים ממולחים שיש להם ידע עצום ביכולת למכור, לתפעל את הדוכן ולהתפרנס. אך הלכה למעשה, כל המסחר מתנהל על אימפולסיביות ולא על ניתוח נתונים. בין שוק הכרמל לשוק ההון נמצאים כולנו, החל בעסקים הקטנים אשר מאיישים היום את עסקיהם בקופות חכמות וקבצי אקסל, המשך בחברות בינוניות ומפעלי התעשייה המחזיקים מערות מידע תפעוליות ועסקיות וכלה בתאגידים הגדולים הטמיעים עד אין קץ מערכות BI , מערכות תפעול וסנכרון עד לעייפה.

לסיכום נתמקד במספר שאלות שעדיין על הפרק: היכן החברה שלי, העובדים שלי, הפעילות העסקית שלי ממוקדמת על מפת ה - DDD ? מהי מידת השימוש שאנחנו עושים בנתונים שאספנו ושהשקענו זמן רב, ומשאבים יקרים לאסוף אותם ? האם אנחנו מכירים בעובדה שהמידע שלנו הוא נכס ? ומהם המאמצים שאנו משקיעים על מנת לרכוש כישורים ושיטות להפכו לנכס מניב ? אתם מוזמנים לקרוא חומרים נוספים באתר שלי ולקבל תשובות לכל השאלות הללו דרך יישום שיטת הפנטגון אשר פותחה על ידי ומבוססת על הניסיון המקצועי הרב והמגוון שהצטבר אצלי בחברות הגדולות בישראל במהלך 15 השנים האחרונות.

#החלטותמבוססותנתוניםקבלתהחלטותעלבסיסנתונים

פוסטים נבחרים
רשומות קודמות
מעוניינים לקבל טיפים, פוסטים וכלים מעשיים לניהול החברה והעסק ? הירשמו כאן