מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר?

רו"ח דידי קינן 26.08.2015

מנהל גדול בעסק הקטן

במהלך השנים האחרונות אני פוגש חדשות לבקרים בעלי עסקים מרתקים, סוחרים ממולחים שהצליחו להקים את העסק שלהם במו ידיהם, בעמל רב, בתושיה ובחזון עצום, הם הגשימו את החלומות שלהם או ירשו עסקים משפחתיים והפכו אותם לגדולים יותר, רווחיים יותר ורחבים יותר.

כולם, ללא יוצא מן הכלל התמודדו במהלך השנים עם אתגרים משמעותיים בסביבה תחרותית,, בתנאי אי ודאות ועם ארגז כלים עמוס בחוויה העסקית הפרטנית שלהם.

ברבות השנים, הם נדרשים להתמודד עם תחומים שאינם מהווים חלק אינטגרלי מהניסיון המקצועי שלהם ואשר נדרשת בהם מומחיות, בכל תחומי חיינו אנו פוגשים העמקה גוברת והולכת של תחומי התמחות, אם לפני 100 שנים היו 50 תתי תחומים בעולם הרפואה (הערכה כללית ולא מדוייקת כנראה), היום אתה פוגש למעלה מ-5,000, מי לא פגש לאחרונה את האורטופד המומחה לכף הרגל השמאלית ??!!!

בחזרה לבעלי העסקים, בכל תחום בו הם מטפלים נדרשת כיום מומחיות על מנת לבצע את תפקידם טוב יותר, באופן מדויק יותר ולייצר מקסימום רווח במינימום עלות. כפי שקורה בחברות הגדולות אשר חילקו באופן ברור את תחומי ההתמחות על בסיס המחלקות והתחומים השונים, מנכ"ל, סמנכ"ל משאבי אנוש, סמנכ"ל מכירות וכן הלאה.

בעסק הבינוני והקטן נדרש המנכ"ל שלעתים הוא גם הבעלים לגייס עובדים (תפקידו של סמנכ"ל משאבי האנוש), לנהל את תזרים המזומנים (תפקידו של סמנכ"ל הכספים), לדאוג לניהול המלאי הן במפעל, הן במחסן והן ברצפת המכירה (סמנכ"ל תפעול), כל זאת לצד הצורך הבלתי פוסקת לטפל בלקוחות, לייצר פוטנציאלך מכירה (סמנכ"ל מכירות) נוסף ולהעצים את ערכו של העסק אותו הוא מנהל (סמנכ"ל שיווק).

משמע, בעל עסק קטן נדרש הלכה למעשה להיות מנהל גדול ולחלוש על תחומים רבים. אז מה עושים ?

שלב ראשון "נפילת האסימון"

אני בעל העסק נדרש לבצע מגוון רחב של תפקידים.

שלב שני חלוקת תפקידים

בחירת התפקידים שלי והחלטה למי להעביר תפקידים אחרים

שלב שלישי המראה

כנראה שאצטרך לגייס יכולות שאינם ברשותי

שלב רביעי הפתרון

גיוס מומחים או שימוש בשירותי עזר לביצוע התפקידים האחרים

שלב חמישי ניהול

ניהול שוטף של בעלי התפקידים (גם אם בסוף מדובר ב-3 אנשים)


פוסטים נבחרים
רשומות קודמות
מעוניינים לקבל טיפים, פוסטים וכלים מעשיים לניהול החברה והעסק ? הירשמו כאן